Konspol

Właściciel Grupy KONSPOL - rodzina Pazganów, wybiera Cargill, globalnego lidera branży, jako gwaranta dalszego rozwoju firmy.

14 września 2018 godz. 15:00

W dniu 13 września br. doszło do zawarcia porozumienia w sprawie przejęcia podmiotów działających w ramach Grupy KONSPOL przez amerykański koncern Cargill. Właściciele KONSPOLU zdecydowali o pozyskaniu zewnętrznego inwestora, aby zapewnić firmie dalszy dynamiczny rozwój w obliczu postępującej konsolidacji rynku.

Zawarta umowa zobowiązuje obydwie strony do dokonania finalnej transakcji w momencie uzyskania pozytywnej weryfikacji ze strony właściwych organów. Przedmiotem transakcji są wszystkie podmioty Grupy KONSPOL wraz z zapleczem produkcyjnym i portfolio produktowym. Oznacza to przejęcie zakładu produkcji pasz, pięciu kompleksów hodowlanych, ubojni oraz dwóch zakładów produkcyjnych. W efekcie Cargill będzie w pełnym zakresie kontynuował działalność  Grupy KONSPOL i jej dynamiczny rozwój, zapewniając ciągłość funkcjonowania firmy i jej marek.

„Cargill to firma o ogromnym dorobku i globalnym zasięgu. Jednocześnie pozostaje firmą prywatną znajdującą się w rękach rodziny. W trakcie negocjacji miałem okazję przekonać się, że podzielamy wiele wartości. Mam pewność, że to najlepsza gwarancja przyszłości KONSPOLU, który, wraz z rodziną, rozwijam od ponad 40 lat” – mówi Kazimierz Pazgan, założyciel Grupy KONSPOL

Firmą KONSPOL kierują następcy Kazimierza Pazgana - córka Magdalena i syn Konrad. Zakłady produkcyjne KONSPOLU są zlokalizowane w Nowym Sączu i w Słupcy. W ostatnich latach podjęto szereg działań inwestycyjnych w obszarach hodowli drobiu i produkcji wyrobów mięsnych. W efekcie firma dysponuje nowoczesną infrastrukturą w całym łańcuchu produkcji wyrobów drobiowych, od produkcji pasz, aż po finalne artykuły spożywcze, w tym szeroki asortyment wyrobów convenience. Te ostatnie wyróżniają KONSPOL na tle konkurencji i są z dużym powodzeniem eksportowane do kilkunastu krajów świata. Wśród klientów Grupy są największe sieci detaliczne.

Firma Cargill to światowy lider w produkcji żywności, działający od 153 lat i kierujący swoją ofertę do klientów w ponad 125 krajach. Decyzja o inwestycji w KONSPOL to konsekwencja docenienia wysokiej jakości produktów, zróżnicowanego asortymentu i innowacyjności.

 

„Zaangażowanie w produkcję wysokiej jakości żywności i pasja dla innowacji czynią KONSPOL doskonałym uzupełnieniem naszego globalnego biznesu drobiowego, powiedział Chris Langholz, Prezes Cargill Global Poultry. "KONSPOL od lat konsekwentnie budował pozycję nowoczesnego producenta żywności, którego produkty doceniają klienci, zarówno w Polsce, jak i na innych rynkach"

 

Przejęcie KONSPOLU zwiększa zaangażowanie inwestycyjne Cargill w Polsce – obecnie koncern ma pracowników w 29 zakładach na terenie kraju.

 

Grupę Konspol w procesie przygotowania transakcji, w wymiarze doradztwa finansowego obsługuje Robobank, wspierany przez M2G oraz White & Case, jako doradca prawny. Wsparcie prawne dla Cargill stanowi Kancelaria Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak.

Docelowa transakcja zwiększy potencjał przedsiębiorstw pozostających w rękach rodziny Pazganów. Wśród ambitnych planów inwestycyjnych, wiodące są projekty w zakłady produkcyjne w Azji, między innymi realizowana już inwestycja w Indonezji. Pazganowie chcą też być aktywnymi inwestorami na dynamicznie rozwijających się rynkach Europy Wschodniej. Obok działalności hodowlanej i produkcyjnej, rodzina dysponuje dużym doświadczeniem w branży budowlanej i nieruchomości, które wyznacza kolejny potencjalny kierunek rozwoju.

Cargill

150 000 pracowników Cargill w 70 krajach nieustannie realizuje cel koncernu, którym jest dostarczanie światu żywności w sposób bezpieczny, odpowiedzialny i zrównoważony. Codziennie łączymy rolników z rynkami, klientów z surowcami, oraz ludzi i zwierzęta z niezbędnymi produktami żywnościowymi.

Łączymy 153 lata doświadczenia z nowymi technologiami i doświadczeniami, aby pełnić rolę zaufanego partnera klientów z branży spożywczej, finansowej i przemysłowej w ponad 125 krajach. Razem budujemy lepszą, zrównoważoną przyszłość rolnictwa. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź Cargill.com i nasze Centrum Prasowe.